У початок

Падіння режиму Асада має обмежений вплив на світовий ринок нафти — EN

Падіння режиму Башара Асада у Сирії знаменує регіональні політичні зміни, але його вплив на ринок нафти залишається мінімальним через різке скорочення видобутку й експорту країни з 2011 року, пише Energynews.

Кінець режиму Башара Асада, підтримуваного росією й Іраном, серйозна невдача для цих геополітичних союзників. Повстанське угруповання Хаят Тахрір аш-Шам, яке стоїть за перемогою, відіграє центральну роль у країні, де нафтову інфраструктуру значною мірою зруйновано. Цей розвиток подій викликає багато питань щодо майбутнього Сирії, хоча прямий вплив на світовий енергетичний ринок виглядає незначним.

До початку громадянської війни 2011 року Сирія виробляла приблизно 380 тис. барелів нафти на день (б/д). Однак конфлікт скоротив виробництво у кілька разів. До 2015 року під контролем Ісламської держави (ІД) виробництво впало приблизно до 40 тис. б/д. Після поразки ІД більшість нафтових родовищ опинились під контролем курдських сил і Сирійських демократичних сил (SDF), але поточний видобуток не перевищує 30 тис. б/д.

Попри свій енергетичний потенціал, Сирія вже не відіграє значної ролі на світовому ринку. З 2019 року не повідомлялося про експорт нафти, і країна майже повністю покладається на своїх союзників в енергетичних потребах. Іран, основний постачальник, постачив 121 тис. б/д у листопаді 2023 року, покриваючи частину внутрішнього попиту на нафтопродукти, головним чином дизельне пальне й бензин.

Нафтова інфраструктура, зосереджена на сході, залишається переважно неробочою. Нафтопереробні заводи (НПЗ) у Хомсі й Баніасі працюють з обмеженою потужністю, значно нижчою від національних потреб. Отже, внутрішній попит, який оцінюється в 100 тис. б/д, задовольняється переважно шляхом імпорту, що підкреслює наростальну залежність країни від її стратегічних партнерів.

Падіння режиму Асада може змінити форму регіональних альянсів, але аналітики прогнозують мінімальні збої на міжнародних нафтових ринках. Крістоф Рюль, дослідник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету, заявив, що істотного впливу на ціни на нафту не очікується, оскільки ключові гравці ринку залишили Сирію кілька років тому. Подібним чином аналітик Vitol Майк Мюллер підкреслив, що конфлікти в регіоні, попри те, що вони значні у людському й політичному планах, мали обмежений вплив на глобальні постачання.

У грудні 2023 року датована нафта марки Brent оцінювалася в $72,74 за барель, що відображає невелике зниження. Ця тенденція більше вказує на занепокоєння глобальним попитом, ніж події в Сирії, яка залишається периферійною для ширшого ринку нафти.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти