У початок

ОПЕК+ ризикує втратити контроль над ринком зі збільшенням затримок виробництва

ОПЕК та її союзники постали перед складною дилемою: чи варто їм починати послаблювати обмеження на видобуток нафти, навіть якщо картина попиту й пропозиції сирої нафти навряд чи покращиться найближчим часом? Вони цілком можуть знову відкласти вирішальний момент, щоб утримати ціни на стабільному рівні, але все більше ризикують втратити контроль над ринком.

Планується, що Організація країн-експортерів нафти та інші великі виробники, включаючи росію, альянс, відомий як ОПЕК+, у квітні почнуть поступово скасовувати обсяги глибокого обмеження видобутку, повідомляє Reuters.

Група стримує в цілому 5,85 млн барелів на день (б/д), або близько 5,7% світового попиту, після серії скорочень, зроблених з 2022 року для підтримки ринку.

Згортання цих скорочень на 2,2 млн б/д, оголошене у листопаді 2023 року на І квартал 2024 року, відтоді відкладалося п'ять разів через постійний низький попит на нафту й зростання світового видобутку сирої нафти.

На жаль для ОПЕК, ринковий фон навряд чи помітно покращиться до квітня.

Насправді ситуація може стати ще гіршою, оскільки все більш нестабільні торгові відносини між Сполученими Штатами й іншими великими економіками гальмують зростання попиту на нафту.

ОПЕК+ була дуже ефективною у підтримці відносної стабільності на нафтових ринках останніми роками, головним чином завдяки дисципліні членів. Орієнтовні ціни на нафту марки Brent залишаються у діапазоні $70-100 за барель з 2021 року, не враховуючи кількамісячну волатильність, яка послідувала за повномасштабним вторгненням москви в Україну.

Проте через стримування значних виробничих потужностей ринкова частка ОПЕК – і, відповідно, її здатність продовжувати контролювати ринок – неухильно знижується, оскільки виробники, які не є членами, збільшують видобуток. Сюди входять бурильники на пермських сланцевих родовищах у Техасі й Нью-Мексико, де за останні роки видобуток різко зріс, і Сполучені Штати вийшли на перше місце у світі.

Управління енергетичної інформації США (EIA) цього місяця трохи підвищило свій прогноз видобутку нафти в США до нового рекорду в 13,6 млн б/д на 2025 рік. І хоча темпи зростання сповільнилися, видобуток, ймовірно, залишатиметься стабільним протягом багатьох років.

EIA очікує, що світовий видобуток нафти 2025 року зросте на 1,6 млн б/д, головним чином завдяки країнам, що не входять до групи ОПЕК+, включаючи США, Канаду, Бразилію й Гаяну.

Тим часом напруга в альянсі зростає. Розширення видобутку в Казахстані, Нігерії й зростання постачань з напівавтономного регіону Курдистану в Іраку підкине на ринок додаткових барелів.

Згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), 2025 року зростання пропозиції випереджатиме глобальний попит на нафту, який, як очікується, зросте на 1,1 млн б/д після зростання на 870 тис. б/д попереднього року.

Тенденції щодо світових запасів нафти більш позитивні для ОПЕК, але цей позитив незначний. Цього року запаси мають почати зростати, якщо видобуток справді перевищить попит, а збільшення постачань ОПЕК+ лише прискорить це нарощування.

Таким чином, ОПЕК+ стоїть перед важким вибором. Подальші затримки скорочення видобутку обмежили зростання, оскільки значні резервні потужності для видобутку нафти вже допомагають підтримувати стабільні ціни, надаючи ринку буфер. Для виробників, які нарощують потужності всередині групи, стримування виробництва посилює економічний тиск.

Затримка може дратувати Трампа. Але з іншого боку, збільшення виробництва на добре забезпеченому ринку може призвести до розпродажу цін на нафту.

Таким чином, ОПЕК+ цілком може прийняти рішення про ще одну відстрочку, але цей вибір матиме наслідки, оскільки група виробників може побачити, як довіра до неї й частка ринку впадуть ще більше.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти