Ціни на нафту зросли майже на 3% у понеділок через повідомлення про майже повну зупинку видобутку в Лівії, додавши до попереднього зростання через побоювання, що ескалація конфлікту на Близькому Сході може порушити регіональні постачання нафти.
Як пише Reuters, ф'ючерси на нафту марки Brent піднялися на $2,3, або 2,91%, до $81,32 за барель на 11:48 за Гринвічем, тоді як ф'ючерси на нафту в США були на рівні $77,05 за барель, що на $2,22, або 2,97%, вище від ранкового значення.
Внутрішньоденний максимум Brent у $81,35 за барель – найвищий за останні 11 днів за контрактом.
Ціни підскочили після того, як у понеділок уряд Лівії оголосив про закриття всіх нафтових родовищ, призупинивши виробництво й експорт.
Уряд Бенгазі не є міжнародно визнаним, але контролює більшість нафтових родовищ Лівії. Національна нафтова корпорація з Тріполі, яка контролює нафтові ресурси, поки не підтвердила цю новину.
Лівійські угруповання ведуть боротьбу за контроль над центральним банком і надходженнями від нафти.
«Найбільшим ризиком для нафтового ринку є, мабуть, подальше падіння видобутку нафти в Лівії через політичну напруженість у країні, з ризиком того, що видобуток може впасти з поточного рівня в 1 млн барелів на день (б/д) до нуля», — сказав аналітик Джованні Стауново зі швейцарського банку UBS.
«Ми потенційно очікуємо, що велику частину виробництва в Лівії на деякий час буде відключено», — додав аналітик Saxo Bank Оле Хансен.
Ціни на нафту почали рости після того, як «Хезболла» випустила сотні ракет і безпілотників по Ізраїлю в неділю, а ізраїльські військові заявили, що вони завдали удару по Лівану приблизно 100 реактивними літаками, щоб перешкодити масштабній атаці, причому одне з найбільших зіткнень за понад 10 місяців прикордонної війни викликало побоювання розвитку ширшого конфлікту у регіоні.
«Фактори геополітичного ризику, ймовірно, суттєво вплинуть на ринок нафти», — сказав Кельвін Вонг, старший ринковий аналітик OANDA в Сингапурі.
Зростання у понеділок відбулося після того, як обидва контрольні показники нафти зросли більше ніж на 2% у п'ятницю, коли голова Федеральної резервної системи (ФРС) США Джером Пауелл схвалив початок зниження процентних ставок.
«Перспектива пом’якшення грошово-кредитної політики підвищила настрої в товарному комплексі», – йдеться у записці аналітиків ANZ.
Інвестори залишаються обережними щодо дій Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзників, або ОПЕК+, яка планує збільшити видобуток пізніше цього року, сказала Пріянка Сачдева, старший ринковий аналітик Phillip Nova.
В іншому місці найбільший нафтопереробний завод (НПЗ) росії в омську (Сибір), заявив, що пожежа в понеділок не вплине на його план виробництва, і він працює у звичайному режимі. Про причину пожежі не кажуть нічого конкретного.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти