CNPC, провідний виробник нафти в Азії, переглядає свою глобальну стратегію, оскільки компанія прагне відродити укладання угод, розглядаючи скраплення газу й глибоководне буріння, а також, зі слів глави компанії, спираючись на свій досвід збільшення видобутку із застарілих свердловин, оновити роботу на цьому напрямі.
Як пише Reuters, Китайська національна нафтова корпорація (CNPC) та її підрозділ PetroChina, зареєстрований на біржі, стикаються зі стагнацією видобутку нафти вдома й дефіцитом нових проєктів для збільшення запасів у всьому світі, навіть якщо уповільнення економічного зростання й різке зростання використання електромобілів підриває внутрішній попит, хоча геополітичні бар’єри, які посилюються, обмежують її простір для маневру.
CNPC може відновити інвестиції у великі нафтогазові активи як оператор, як це було два десятиліття тому, купивши канадську PetroKazakhstan за $4 млрд і поглинувши діяльність Devon Energy в Індонезії, сказав Лу Рукуан, колишній директор з економіки й технологій CNPC.
Зміна стратегії для найбільшого виробника нафти в Азії стане поверненням до активніших 1990-х і 2000-х років, коли він переїхав до Судану й Чаду і здійснив угоди з Казахстаном та Індонезією.
Лу порівняв три десятиліття закордонних інвестицій компанії з «судном, що пливе до середини течії», коли він описав необхідність для CNPC розпочати більш глобальні придбання.
«Потрібно гребти сильніше, інакше це буде відступом назад», — сказав Лу, колишній керівник відділу стратегії та розвитку в відділі придбання групи CNPC International перед тим, як перейти в ETRI, пропонуючи рідкісний погляд на стратегічне мислення одного з найбільших у Китаї потужних державних підприємств.
CNPC має вогневу міць, щоб вплинути на ландшафт нафтогазових угод, причому 2023 року лише PetroChina володіла $37,5 млрд у грошовому еквіваленті.
CNPC може спробувати розширити свої інвестиції в скраплений природний газ (СПГ) у Катарі, сказав Лу, продовжуючи торішню угоду, яка пов’язує невелику частку у великих заводах QatarEnergy зі скраплення газу багаторічною угодою про відбір.
CNPC також шукатиме можливості на південноамериканських глибоководних площах, прилеглих до полів у Гайані, де китайська CNOOC Ltd, що входить у консорціум під керівництвом Exxon Mobil, зробила величезні нові відкриття.
PetroChina виробляє більше, ніж Exxon Mobil, але її частка у світовому виробництві скоротилася торік до 11%, згідно з даними компанії, з піку майже в 14% 2019 року. Китайські компанії обмежили свої глобальні придбання після обвалу цін на нафту у 2014/15 роках.
Лу попередив, що враховуючи обмеження санкцій щодо ключових багатих вуглеводнями цілей, таких як Венесуела, Іран і росія, більш практичні варіанти включають продовження існуючих контрактів, таких як у Казахстані й Індонезії, термін дії яких наближається до закінчення.
«Найбільша сила PetroChina полягає в тому, щоб видобувати більше нафти з родовищ, що старіють», — сказав він. Ця здатність розвивалася протягом десятиліть на величезному і все ще продуктивному родовищі Дацин на північному сході Китаю.
Аналітики Wood Mackenzie прогнозують пожвавлення міжнародних придбань національними нафтовими компаніями (NOC) після минулорічного мінімуму за два десятиліття, оскільки галузь переорієнтується на нафту й газ на тлі уповільнення діяльності з переходу на енергетику.
«Розвиток міжнародного бізнесу залишається пріоритетом для найбільших ННК Китаю, але останніми роками вони прийняли обережний підхід до укладання угод», — сказав Вудмак.
Зі слів Лу, CNPC може зіткнутися з найвищими геополітичними перешкодами з моменту свого першого виходу за кордон 1993 року.
Китайські компанії утримуються від нових інвестицій у росію, оскільки інші світові компанії вийшли з ринку після початку розв’язаної росією повномасштабної війни з Україною, хоча Китай – один із найбільших нафтових клієнтів росії й покупець природного газу, який швидко зростає.
Напружені відносини зі Сполученими Штатами перешкодили можливостям там, де під час торішньої консолідації галузі було укладено угоди на суму $250 млрд.
CNPC і PetroChina не володіють жодними виробничими активами в США, і PetroChina виключили з Нью-Йоркської фондової біржі 2022 року після ретельної аудиторської перевірки.
Лу також попередив, що їхні альянси, які поєднують будівельний та інженерний досвід CNPC з комерційною і юридичною кмітливістю великих нафтових компаній, наприклад, на Кашагані в Казахстані з Chevron, мають обмеження як бізнес-модель.
«Як малому інвестору складно захистити ваші інтереси й отримати доступ до достатньої оперативної інформації, нам потрібні сильні комерційні та юридичні навички, які є нашими слабкими ланками», — підсумував він.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти