Експорт конденсату з Ірану до Китаю й Об’єднаних Арабських Еміратів, ймовірно, скоротиться, якщо обраний президент США Дональд Трамп посилить санкції проти Тегерана, але постачання у Венесуелу триватимуть, вважають аналітики консалтингової компанії FGE.
Компенсуючи втрату постачань з Ірану, з 2026 року буде видобуто більше конденсату з проєктів у Катарі й Саудівській Аравії, додали вони.
Конденсат, надлегка нафта, зазвичай переробляється на дільницях для отримання в основному нафтохімічної сировини або використовується як розчинник для важкої сирої нафти, такої як венесуельська.
За даними FGE, наразі Іран експортує 100-150 тис. барелів на день (б/д) конденсату, який в основному надходить у Китай, Венесуелу й Об’єднані Арабські Емірати.
Якщо Трамп посилить санкції проти Ірану, його експорт конденсату до ОАЕ й Китаю, швидше за все, впаде або повністю припиниться, оскільки на надлегку нафту менше покупців, ніж на іранську сиру нафту, сказав Іман Нассері, керуючий директор FGE, Condensate & Naphtha Forum.
Проте іранський експорт конденсату у Венесуелу обсягом близько 30 тис. б//д триватиме, додав він.
Близький Схід виробляє приблизно 2,5 млн б/д конденсату, що становить близько 40% світових постачань, причому більше видобутку буде надходити з газових родовищ у Катарі й Саудівській Аравії.
Проєкт розширення північного родовища Катару, який, як очікується, розпочнеться у І кварталі 2026 року, додасть 400 тис. б/д конденсату до 2030 року, сказав аналітик FGE Семюель Хо.
Тим часом очікується, що Саудівська Аравія запустить першу фазу розробки свого басейну Джафура до 2026 року з потенційно 100 тис. б/д виробничих потужностей конденсату, а також фазу 2 орієнтовно 2028 року з потенційно понад 200 тис. б/д виробничих потужностей конденсату, додав Хо.
Очікується, що більше постачання конденсату надходитиме з Азії, В’єтнаму й Індонезії, а також Африки, зазначив аналітик, оскільки країни збільшують видобуток природного газу для переходу на енергетику, яка даватиме змогу зменшувати викиди парникових газів.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти