У початок

Імпорт газу у жовтні несуттєво зростає, активність на ринку згасає

Також є російською мовою

Імпорт скрапленого газу в Україну за 1-24 жовтня становив 103,5 тис. т, що на 4% більше за аналогічний період вересня. Про це повідомили у Консалтинговій групі «А-95». У ці цифри традиційно не входять обсяги газової сировини для «Карпанафтехіму».

Істотне зростання відвантажень відбулося з Казахстану, +64%. У жовтні ТШО планує відвантажити в Україну понад 34 тис. т газу, що значно більше за регулярний обсяг. Виробник вийшов на нормальний виробничий цикл після ремонту й підтвердив контрагентам максимальні номінації за довгими контрактами, а також запропонував невеликі спотові обсяги, повідомляють трейдери.

Паралельно повністю припинився імпорт із країн Східної Європи. Винятком стали відвантаження Orlen, з Литви прибуло за звітний період 1,6 тис. т, що перевищує рівень вересня. Також зростання зафіксовано за білоруським напрямком: постачання наростили як Мозирський НПЗ, так і Білоруський ГПЗ.

Трейдери зазначають, що активність на ринку сповільнюється. В одній із найбільших мереж АЗС жовтневе зниження продажів у роздробі оцінили у 10%. Водночас більшість гуртовиків кажуть про істотніше падіння реалізації. «У роздрібному сегменті, у невеликих мережах, уже –15-20%. По-перше, впливає сезонний чинник. По-друге, звичайно, ціни, газ дуже дорогий», — описав ситуацію один із гуртовиків, який працює у столичному й східному регіонах.

Динамика импортных поставок СУГ в 2020-2021 гг., тыс. т

Як чинник, що підвищує попит, трейдери відзначають триваючий попит з боку аграріїв. «Аграрії амортизують попит дуже добре. Однак їм сушити ще 2-3 тижні, потім цей канал продажу обміліє», — вважає інший трейдер.

На тлі поступового зниження попиту стабільні постачання імпортного ресурсу на ринок почали формувати невеликий надлишок газу в усіх регіонах. «На півдні газу достатньо. Сказати, що заливаємося, не можу, але все йде до того, що попит перевищуватиме пропозиції трейдерів до кінця місяця», — зазначив один із одеських трейдерів. За словами іншого оператора південних регіонів, до кінця жовтня в Одесі очікується прибуття чергового танкера.

Про профіцит ресурсу, що починається, кажуть і в інших регіонах. На думку трейдерів, ситуація дає деякі передумови падіння цін у гурті. Водночас більшість операторів, особливо зав'язаних на імпортному ресурсі, намагатимуться максимально утримувати ціни від падіння.

Сформований запас може зіграти позитивну роль дуже скоро. Нагадаємо, що 5 листопада набуває чинності технічний регламент, який додасть низку бюрократичних процедур під час випуску СВГ у ринковий оборот. Це може спровокувати затримки в оформленні газу й локальну нестачу ресурсу. Сформований у жовтні запас може допомогти згладити ресурсні й цінові коливання під час впровадження нововведень.

Структура поставок СУГ по странам отправления за 24 дня сентября/октября 2021 г., тыс. т
Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти