У початок

Через санкції росія може втратити 20% нафтогазових доходів

Нові нафтові санкції США, які «на прощання» ввела адміністрація Джо Байдена, можуть позбавити російський бюджет кожного п'ятого рубля нафтогазових доходів 2025 року, пише Moscow Times.

Через санкції, під які потрапили «сургутнєфтєгаз» і «газпром нєфть», а також понад 180 танкерів «тіньового» флоту, російська економіка може втратити від 10% до 20% валютного виторгу від продажу нафти, або $10-20 млрд, прогнозує Яніс Клюге, науковий співробітник німецького Інституту проблем міжнародної безпеки.

За його оцінкою, негативний ефект на доходи бюджету становитиме до 1% ВВП. У грошах це близько 2 трлн рублів, або 18% від нафтогазових зборів, які мінфін рф запланував на поточний рік (10,9 трлн рублів).

«Прощальні» санкції Байдена стали, мабуть, найжорсткішим за весь час, зазначає Клюге: крім нафти й танкерів, під обмеження потрапили два ключові для росії нафтопереробні заводи (омський і московський), оператор флагманського проєкту «роснєфті» «восток ойл» («ванкор ойл»), структури проєкту «балтійський СПГ», два СПГ-заводу «газпрому» на Балтиці, 30 нафтосервісних компаній, а також 6 топменеджерів російської нафтогазової галузі.

Кількість суден «тіньового» флоту під західними обмеженнями перевищила 270. У «чорних списках», за даними S&P Global, опинилися танкери, що возили половину морського експорту нафти з росії, або 1,5 млн барелів на день (б/д) — близько 1 млн до Китаю й близько 500 тисяч — до Індії. Нові заходи «зменшать доходи росії як у бюджеті, так і в частині торговельного балансу», впевнений Клюге.

Минулого року, за даними мінфіну рф, російська скарбниця зібрала 11,13 трлн рублів податків з нафтогазових компаній. Порівняно з 2023 роком їх обсяг зріс на 26%, проте до плану не дотягнув: спочатку до бюджету закладали 11,5 трлн рублів, потім знизили планку до 11,3 трлн, але і її витримати не вдалося.

Сукупні доходи бюджету стали більшими на 26% (36,71 трлн рублів), а витрати зросли на 24%, до 40,2 трлн, перевищивши вихідні проєктування на 3,5 трлн рублів, або майже 10%. У результаті третій рік поспіль «казна» завершила рік з дефіцитом, обсяг якого виявився більшим за початковий план вдвічі – 3,3 трлн рублів проти 1,6 трлн.

2025 року бюджетні витрати мають зрости до 41,47 трлн руб., з яких 41% займуть витрати на армію, поліцію й спецслужби. При цьому «дірка» у скарбниці, за планом мінфіну, має скоротитися до 1,17 трлн, або 0,5% ВВП завдяки підвищенню податків на бізнес і громадян.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти