Стагнація української економіки під час війни зумовлює зменшення споживання основних видів палива. Найбільше падіння обсягів сталося на ринку скрапленого газу, що пов’язано зі зростанням парку електромобілів. Таку думку в інтерв’ю «Громадському радіо» висловив директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.
З його слів, зниження споживання нафтопродуктів є прямим наслідком війни, а саме погіршення ситуації в економіці.
«Цього року процес скорочення споживання пришвидшився. За перше півріччя баланс або постачання дизпального зменшилося на 12% до аналогічного періоду минулого року, скраплений газ — на 10%. Трошки тішить хіба що бензин, там є невеличкий плюс у межах одного відсотка», — зазначив експерт.
В історичній перспективі скраплений газ постраждав найбільше. Після початку повномасштабного вторгнення ринок втратив 45% від довоєнних обсягів. Як вважає експерт, однією з причин падіння скорочення LPG є перетікання попиту в електромобілі.
Електромобілі купують люди, які хочуть економити. Раніше вони їздили на скрапленому газі, для якого було встановлено пільгову ставку акцизу, і тому газ був дешевим замінником бензину, який завжди коштував 50% або навіть менше від ціни бензину.
«Наприкінці минулого року пільгу прибрали. Фактично вирівняли акциз з бензином, якщо дивитися на його енергетичну цінність. Відповідно він втратив свою привабливість. І одночасно люди почали шукати нові варіанти для того, щоб економити. І знайшли електромобілі. На них сьогодні у нас просто безпрецедентні пільги. Я думаю, що у світі нема таких пільг насправді. Тобто у нас немає ПДВ при імпорті, у нас немає мита, у нас немає акцизу», — пояснює причини зростання популярності «електричок» Сергій Куюн.
«Фактично у нас з’явився новий паливний офшор. Ми порахували, це коштує державі 2 млрд грн щомісяця. У нас війна, а ми електромобільність підтримуємо, як виявляється», — зазначає експерт.
Термін дії пільгових податків для електромобілів спливає наприкінці цього року. Як зазначає Сергій Куюн, у Верховній Раді є прихильники ідеї пролонгації пільг для електромобілів. Йдеться про законопроєкт №13351-1, який було зареєстровано 23 червня. Але експерт вважає це неприпустимим.
«Давайте ми оці експерименти відкладемо на після війни. Тому що зараз, якщо ми не встоїмо, то нам вже не те що електромобілі, нам вже нічого не допоможе», — резюмував він.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти