Чехія не проситиме продовження винятку із заборони ЄС на імпорт російської нафти. Термін дії винятку має закінчитися 5 грудня, повідомляє BNE Intelligence.
«У контексті поточної ситуації й кроків, які Чехія вживає для забезпечення незалежності від імпорту сирої нафти з росії, Чеська Республіка не бачить причин, чому звільнення має бути продовжено», — заявив речник Міністерства промисловості та торгівлі країни Марек Вошахлік, якого цитує Чеське агентство преси (ČTK).
Коментар Вошахліка для ČTK надійшов невдовзі після того, як він зробив подібні коментарі для міжнародного інформаційного агентства Reuters, яке також зазначило, що позиція Чехії «не виключає розширення» винятку, «оскільки можуть бути подальші перемовини між сторонами, включаючи Польщу».
Польський Orlen управляє двома нафтопереробними заводами (НПЗ) в Чехії у Литвинові поблизу кордону з Німеччиною на півночі й Кралупах над Влтавою поблизу Праги. У серпні глава Orlen Іренеуш Фафара заявив польському прес-агентству PAP, що Orlen готовий повністю припинити імпорт російської нафти до завершення посилення нафтопроводів з Німеччини до Чехії.
«Orlen Group готова повністю відключитися від російської сирої нафти, яка зараз переробляється лише на нафтопереробному заводі у Литвинові в Чехії», — сказав тоді Фафара.
Чинний правоцентристський уряд Чехії очікує, що країну буде звільнено від залежності від імпорту російської нафти до середини наступного року після завершення проєктів TAL-PLUS – розширення нафтопроводу TAL вартістю 1,6 млрд чеських крон (67,5 млн євро), який пролягає від італійського портового міста Трієст на північ до Австрії й Німеччини, де Чехія з’єднана з ним своїм трубопроводом IKL.
TAL-PLUS збільшить пропускну здатність нафтопроводу для Чехії до 4 млн тонн нафти на рік, що дозволить країні припинити імпорт нафти з російського нафтопроводу «дружба».
Reuters зазначив, посилаючись на свої джерела, що звільнення може бути продовжено до червня, коли TAL-PLUS має запрацювати.
Угорщину й Словаччину також було звільнено від санкцій ЄС проти імпорту російської нафти через їхню високу залежність від імпорту. Раніше представники словацького ліво-правого кабінету популістського прем'єр-міністра Роберта Фіцо заявили, що Словаччина хоче продовжити імпорт російської нафти.
Словацький НПЗ Slovnaft, що належить угорській енергетичній групі MOL, покладається на російський імпорт і доставляє паливні продукти на захід, зокрема до Чехії.
Reuters також зазначив, що Чехія «може замінити будь-яке скорочення постачань палива Slovnaft залізницею з інших джерел», цитуючи два неназваних джерела.
Минулого місяця MOL попередила про можливі перебої з паливом, якщо закінчиться термін дії винятку з імпорту російської нафти. MOL керує розгалуженою мережею автозаправних станцій у Центральній Європі.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти