У початок

Чехія не отримує нафту з рф після інциденту на «дружбі»

Чехія несподівано перестала отримувати нафту трубопроводом із росії. Днями на його польській ділянці сталася аварія, але не на тій гілці, що забезпечує Чехію, Угорщину й Словаччину, які за дозволом Єврокомісії продовжують імпортувати паливо з росії. Це сталося на тлі «приголомшливого зростання» спроб російської розвідки дестабілізувати ситуацію в Європі.

Нафта з нафтопроводу «дружба» припинила надходити у Чехію, розповів Павло Кайдл, представник нафтопереробної компанії Orlen Unipetrol, місцевій газеті Ceske Noviny. За даними державного оператора трубопроводу Mero, постачанню країни нафтою це не загрожує, оскільки вона здатна збільшити прокачування із західного напрямку – з Німеччини й Італії. Однак як превентивний захід уряд готується схвалити виділення для Orlen Unipetrol нафти з резервів у разі можливих перебоїв, повідомив у мережі X міністр промисловості та торгівлі Лукаш Влчек. «Нафта до нас нафтопроводом «дружба» на цю мить не надходить. Загрози дефіциту потреб населення і компаній немає, оскільки постачання італійським трубопроводом TAL стабільно триває», – зазначив він.

«дружба» — найбільший російський трубопровід, що забезпечує постачання нафти до Європи. У білорусі він поділяється на дві гілки. Північна йде у Польщу з Німеччиною, і нею через запроваджені Євросоюзом санкції російська нафта більше не постачається, її на початку 2023 року замінила казахстанська. Південна гілка йде через Україну до Угорщини, Словаччини й Чехії. Хоча ЄС постарався відмовитися від російської нафти, ці країни отримали тимчасовий, хоч і не обмежений конкретним терміном, дозвіл продовжувати її закупівлю.

1 грудня на північній гілці «дружби» у Польщі сталася аварія й витік. Про це наступного дня повідомив національний трубопровідний оператор Pern, додавши, що розглядає всі можливі версії пошкодження трубопроводу: від технічної поломки до диверсії. Попри це, прокачування до Німеччини триває.

Імовірність диверсій на об'єктах критичної інфраструктури в Європі суттєво зросла, оскільки російські шпигуни намагаються, як сказав директор служби внутрішньої розвідки Великої Британії MI5 Кен Маккаллум, «породити хаос на британських і європейських вулицях». Збільшення таких спроб він назвав «приголомшливим». У листопаді у Балтійському морі було пошкоджено два телекомунікаційних кабелі, а минулої неділі стався новий розрив інтернет-кабелю між Швецією й Фінляндією. У Словаччині розпочали розслідування можливої підготовки терактів на критично важливих об'єктах інфраструктури. «Ми спіймали угруповання, в машині у якого було знайдено кілька дронів, телефонів, сім-карток, а також картки з зазначеними критично важливими об'єктами інфраструктури Словаччини. Йдеться конкретно про трубопровод «дружба», — повідомив міністр внутрішніх справ Словаччини.

За підрахунками Центру дослідження енергетики та чистого повітря, у вересні 2024 року «дружбою» Чехія імпортувала нафти на 90 млн євро (Угорщина – на 156 млн євро, Словаччина – на 58 млн євро).

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти