Країни Центральної Азії та Афганістан наступного року очікують на збільшення пропозиції скрапленого вуглеводневого газу (СВГ) з рф, а також зниження цін на нього після посилення санкцій ЄС щодо російського продукту, повідомили Reuters трейдери.
Євросоюз запровадив санкції проти російських фракцій пропану й пропан-бутану 19 грудня 2023 року з 12-місячним перехідним періодом для постачання у рамках довгострокових контрактів.
Виробникам із рф доведеться переспрямувати частину обсягів СВГ на схід, як це було з нафтою, попри більш високі транспортні витрати, вважають учасники ринку.
рф у січні-вересні 2024 року постачила у Європу близько 2,468 млн т СВГ (41% від загального експорту), зокрема 29% у Польщу, 12% — до Латвії, Литви й Естонії, 18% — до Туреччини, 8% — до Китаю, 9% в Афганістан і 6% — у Центральну Азію, за даними джерел у галузі.
Ринок Центральної Азії разом з Афганістаном і Монголією споживає близько 4,8 млн тонн СВГ на рік, з урахуванням власного виробництва, у Казахстані, Узбекистані й Киргизії. Попит на імпорт становить близько 1,5-2 млн тонн на рік, за оцінкою трейдерів і Reuters.
Експорт CВГ з росії до регіону залізницею за дев'ять місяців 2024 року становив близько 0,37 млн т, з яких понад 222 тис. т — в Афганістан.
Покупці розраховують на зростання постачання СВГ із рф, що сприятиме зниженню його вартості.
«російські компанії вже почали збільшувати експорт до Центральної Азії. Є ймовірність, що у січні ціни впадуть і в Таджикистані, і в Узбекистані», — сказав один із трейдерів, додавши, що зростання постачання російського СВГ чекають також в Афганістані.
Щорічна потреба Афганістану в газі становить близько 700 тис. т, більша частина обсягу постачається з Ірану, зі слів трейдерів. Крім того, країна є транзитною для відвантажень СВГ до сусіднього Пакистану.
За інформацією трейдерів, у грудні вже спостерігається зростання експорту СВГ з рф до Центральної Азії й відтік обсягів з Польщі, але більш значні перетікання трейдери очікують у січні.
«У грудні європейські покупці затоварилися скрапленим газом, зміну потоків буде видно в січні», — сказав трейдер.
Казахстанські експортери, навпаки, зможуть розширити географію постачань у західному напрямку, при цьому експорт газу з цієї країни щорічно знижується зі зростанням споживання на внутрішньому ринку.
Тим часом уже зараз казахстанські виробники реалізують СВГ у країни Балтії за більш привабливими цінами, ніж у Центральній Азії, де газ дешевшає зі зростанням постачань, зокрема з рф.
«Зараз казахстанський пропан-бутан при постачанні до Латвії коштує на $150-$160 за тонну вище, ніж у Польщу й Центральну Азію», — сказало джерело у торговій компанії.
«Після відходу російських обсягів із Польщі котирування на DAP Брест можуть зрости, що зробить постачання СВГ з Казахстану до Польщі ще привабливішими», — вважає інший трейдер.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти