В начало

Європейський газ дорожчає після втрати російського газу через Україну

Європейські ціни на газ підскочили у перший торговий день року, оскільки регіон готувався до холодної зими без ключового джерела постачання, пише Bloomberg.

Порівняльні місячні ціни зросли на 4,3%, до 51 євро за мегават-годину, що є найвищим показником з жовтня 2023 року. Постачання російського газу через Україну припинилися на Новий рік після закінчення терміну дії транзитного контракту між двома ворогуючими країнами без альтернативи.

Трейдери спостерігають, чи втрата російських потоків — важливого джерела постачання для кількох країн центральної Європи — спричинить швидше вилучення зі сховищ. Запаси на всьому континенті вже падають найшвидшими темпами з 2021 року, коли газова криза тільки почала назрівати.

Зупинка збігається з прогнозами про мінусові температури у деяких країнах, що призведе до зростання попиту на опалення. У Словаччині, одній із країн, які найбільше постраждали від обмеження, рівень ртутного стовпа може опуститися до -7ºC (19ºF) до середини січня.

Попри те, що Європа навряд чи залишиться без газу цієї зими, завдяки запасам і постачанням від інших постачальників трейдерам може бути важче поповнити запаси для наступного опалювального сезону.

«Існує зростаючий ризик того, що ЄС вийде з зими з низьким рівнем зберігання газу, що зробить їхнє поповнення дорогим», — сказав Арне Ломан Расмуссен, головний аналітик Global Risk Management у Копенгагені.

Трубопроводи рф до Європи тепер мають лише один маршрут — нитку, що проходить через Туреччину, якою паливо надходить в Угорщину.

Із втратою потоків через Україну Європа також посилить свою залежність від скрапленого газу, зокрема з росії. Торік країна постачила у регіон рекордні обсяги СПГ, що зробило її найбільшим постачальником після США, які нещодавно запустили два нових заводи для експорту.

Проте для країн центральної й східної Європи, які не мають виходу до моря, вартість доставлення морським транспортом до Німеччини, Польщі чи Греції, подальшої регазифікації й транзиту робить СПГ дорогим варіантом. Словаччина підрахувала, що імпорт газу із заходу призведе до додаткових витрат у 177 млн євро ($183 млн).

«Газові ринки в Європі аж ніяк не є короткими», але транспортування палива із заходу на схід «дещо обмежено, тому це призведе до націнки для регіону», — сказав Вальтер Больц, колишній австрійський регулятор, який зараз старший керівник радник з енергетики в Baker & Mckenzie LLP.

Цього року Європі в цілому доведеться посилити конкуренцію за СПГ, особливо влітку, коли в Азії різко зростає попит на енергію для кондиціонування повітря. Хоча в усьому світі будується кілька нових заводів СПГ, суттєве збільшення потужностей буде готовим лише через кілька років.

Станом на 8:10 ранку в Амстердамі стандартні ціни на газ для лютого у Нідерландах здорожчали на 3,1%, до 50,39 євро за мегават-годину. Ф'ючерси також перевищили 50 євро 31 грудня в очікуванні зупинки потоків.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти