В начало

США планують посилити перевірку іранських танкерів

Адміністрація президента США Дональда Трампа готує план зупинення й огляду іранських морських нафтових танкерів у рамках міжнародної угоди, спрямованої на протидію поширенню зброї масового ураження. Про це пише Reuters із посиланням на джерела, обізнані із ситуацією.

Як розповіли агентству шість співрозмовників, які попросили не називати їхніх імен через делікатність теми, команда Трампа, зокрема Рада національної безпеки, вивчає механізми, за допомогою яких країни-союзники США зможуть зупиняти й перевіряти судна, які проходять через «критично важливі точки». Йдеться, наприклад, про Малакську протоку (між Малайським півостровом та індонезійським островом Суматра) й інші морські шляхи.

Цей захід має затримати доставлення сирої нафти з Ірану на нафтопереробні заводи (НПЗ), вважають у уряді США. Також це може призвести до введення санкцій проти тих, хто бере участь у сприянні іранській торгівлі, й підвищення репутаційних ризиків для них. «Нема потреби топити кораблі або заарештовувати людей, щоб зробити страшний ефект і дати зрозуміти [тим, хто допомагає обходити санкції], що ризик не вартий того», — сказало одне з джерел. Інший співрозмовник наголосив, що затримки у транспортуванні нафти «створюють невизначеність між учасниками цієї мережі незаконної торгівлі».

Такий «вилов» іранських танкерів Трамп хоче проводити під егідою Ініціативи безпеки у боротьбі з поширенням зброї масового знищення від 2003 року, яку визнали 100 країн світу. Поки немає відомостей про те, чи зверталися США до держав, що підписали документ, з попереднім проханням про затримки іранських транспортників, повідомляє Reuters.

Зі слів представника енергетичного аналітика з Техаського університету Бена Кехілла, внаслідок таких заходів нафтовий експорт Ірану в короткостроковій перспективі може скоротитися приблизно на 750 тис. б/д.

Однак згодом Іран та його партнери знайдуть способи оминути нові обмеження, вважає експерт. За оцінками Управління енергетичної інформації США, попри американські санкції останніх років, експорт нафти приніс Тегерану 53 млрд 2023 року й 54 млрд роком раніше, в основному за рахунок торгівлі з Китаєм.

На початку лютого Трамп відновив «кампанію максимального тиску» на Іран, в рамках якої він прагне звести нанівець експорт іранської нафти, щоб перешкодити Тегерану отримати ядерну зброю. Президент США підписав меморандум про відновлення жорсткої політики Вашингтона щодо Ірану, яка проводилася протягом першого терміну. «Для мене все дуже просто: у Ірану не може бути ядерної зброї», — сказав Трамп. На питання про те, наскільки близький Тегеран до створення такої зброї, він відповів: «Вони надто близькі».

До цього Трамп оголосив про дві хвилі нових санкцій, націлених на іранські компанії й «тіньовий флот» країни, який перевозить сиру нафту з країн, що перебувають під санкціями, без гарантій від західних страховиків.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти