Куратор нафтового бізнесу групи «Приват» Михайло Кіперман намагається продати мережу заправних станцій групи «Приват», залучивши для цього кількох агентів. Але вони стикаються з проблемами, пов’язаними зі структурою власності заправних станцій, а також з браком окремих документів.
Останнім часом з’явилися чутки про те, що мережу може бути продано одному покупцеві. Про це enkorr повідомили учасники ринку.
Раніше повідомлялось про ймовірний перехід 160 АЗС до багаторічного партнера «приватівців» – компанії «Арстак» Ростислава Якобсона, проте згодом ця інформація не підтвердилась.
Водночас ринком почали ширитись переліки АЗС, які нібито виставили на продаж. У розпорядженні enkorr є три переліки АЗС «Привату», які налічують від 160 до 283 АЗС.
Обрати АЗС із цих переліків пропонує декілька продавців, які начебто отримали статус офіційних агентів від Кіпермана.
«Здається, заправками «Привату» торгує вже пів ринку, всі хочуть щось на тому заробити», – каже власник мережі АЗС, який також цікавився окремими об’єктами мережі.
Він розповів, що є навіть пакетні пропозиції, які включають перебрендування й модернізацію цих станцій.
Але, за даними співрозмовників enkorr, уже були перші спроби укладання угод, які виявили велику проблематику мережі.
«Там усе дуже запущено. Земля належить одній компанії, споруда АЗС – іншій, обладнання – третій і так далі. А кожна з цих контор належить кільком нерезидентам. Як фізично таке можна придбати?» – каже один з потенційних покупців, висунувши версію, що така структура власності свого часу була запроваджена для убезпечення бізнесу «Привату» від націоналізації чи недружнього поглинання.
Також не всі заправні станції мають повний пакет документів, що вперше проявилося на прикладі 245 станцій, які минулого року було продано «ПриватБанком» компанії «Макс Енерго Ресурс».
Проте, зі слів опитаних учасників ринку, до 10 об’єктів вдалося продати окремим регіональним операторам. Та підтвердити цю інформацію поки не вдалося.
Привертає до себе увагу також те, що кількість у найбільшому переліку – 283 станції – не відповідає загальній кількості АЗС «Привату», яка на жовтень 2024 року нараховувала 618 АЗС.
«На початку року концепція передбачала продаж менш ліквідних АЗС, а за отримані гроші – запуск решти найбільш проливних 250 АЗС», – розповідає джерело, наближене до «Привату».
Тим часом запуск мережі ускладнений боргом за пальне перед клієнтами – фізичними і юридичними особами. Опитані джерела на ринку оцінюють заборгованість у 40-45 млн л на суму 2-2,3 млрд грн.
За останніми даними, нещодавно пан Кіперман отримав дуже привабливу пропозицію: купівлю всієї мережі, розв’язання проблем із боргами, а також відсутність питань, які можуть виникнути з боку державних органів (нагадаємо, компанія «Макс Енерго Ресурс» зіткнулася з фактичною відмовою АМКУ погоджувати угоду купівлі мережі, а пізніше – з відкриттям кримінальної справи з боку Державного бюро розслідувань).
«Зараз роботу агентів поставлено на паузу, що може свідчити про те, що Кіперман схиляється прийняти цю пропозицію», – вважає один з наших співрозмовників.
Раніше enkorr повідомляв, що восени 2024 року у мережі «Привату» почало зникати пальне, а на початку січня 2025 року воно зникло взагалі.
Причиною краху нафтового бізнесу Ігоря Коломойського директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн називає націоналізацію восени 2022 року «Укрнафти» й «Укртатнафти».
На початку лютого колишній співвласник «ПриватБанку» Олексій Мартинов закликав президента Володимира Зеленського націоналізувати мережу «Привату» для компенсації державних втрат за націоналізації «ПриватБанку» обсягом $10 млрд.
Коментарии
Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии
Войти