Можливе скасування санкцій США на експорт іранської нафти може завдати серйозного удару по незалежних китайських нафтопереробниках, які останніми роками активно закуповували сировину з Ірану за зниженими цінами. Такий розвиток подій також може чинити додатковий тиск на світові ціни на нафту, повідомляє Reuters.
Президент Дональд Трамп минулого тижня заявив, що США й Іран наблизилися до укладення нової ядерної угоди. Якщо прориву буде досягнуто, він, імовірно, передбачатиме пом’якшення або скасування американських економічних обмежень, зокрема й на іранську нафтову галузь.
За даними Kpler, 2025 року Іран експортував у середньому 1,65 млн барелів на добу (б/д), і переважна частина — 77% — надходила до Китаю, переважно до незалежних НПЗ, так званих «чайників», розташованих у провінції Шаньдун. Ці заводи обробляють близько 4 млн б/д — близько 20% від загального обсягу перероблення в країні — і значною мірою залежать від дешевої іранської сировини.
Значні обсяги підсанкційної нафти надходили до Китаю через складні схеми постачання, з використанням фіктивних компаній і так званого тіньового флоту — танкерів, які змінюють прапори й місця перевалки для приховування походження нафти. Офіційна китайська митна статистика імпорту з Ірану не фіксує.
Попри санкції, Іран зберіг стабільний рівень видобутку: за даними ОПЕК, 2024 року країна видобувала 3,3 млн барелів щодня. У разі скасування санкцій цей показник може зрости ще на 500 тис. б/д протягом півроку.
Повернення Ірану на світовий ринок нафти може ще більше знизити ціни, які вже впали з $82 у січні до приблизно $65 у травні. Для китайських «чайників» це означає кінець епохи доступної сирої нафти за знижками.
Більшість із цих НПЗ і без того працює з низькою рентабельністю — часто з коефіцієнтом використання потужностей не вище за 50% — через надлишкову пропозицію на ринку й обмеження на експорт продукції.
Скасування санкцій здатне підірвати їхні бізнес-моделі, змусивши багато підприємств або скоротити обсяги виробництва або й узагалі зупинити діяльність.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти